10 zasad zdrowej ciąży

10 zasad zdrowej ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Jak czuć się i wyglądać wyjątkowo? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Zasady zdrowej ciąży

Zbilansuj posiłki, przejrzyj szafę, pomyśl, co sprawia Ci przyjemność. Wybierz także szpital, w którym będziesz rodzić. To zapewni Ci komfort fizyczny i psychiczny.

1. Badania prenatalne

Jeśli jesteś w wieku 40+ i planujesz dziecko, bądź właśnie okazało się, że jesteś w ciąży, pamiętaj koniecznie o badaniach prenatalnych. Pomogą one wykryć wrodzone wady serca, porażenie mózgowe. Często, jeszcze „w brzuszku”, istnieje możliwość wykonania operacji ratujących życie dziecka lub po prostu poprawiających jego stan zdrowia.

2. Czego nie robić w ciąży?

Pamiętaj, że Twój stan i huśtawka hormonów nie są usprawiedliwieniem do krzywdzenia bliskich! Absolutnie powstrzymaj się od wszelkich zabiegów: rozgrzewających, z użyciem prądu, lasera, gorących kąpieli. Nie korzystaj z sauny ani z solarium.

3. Czego nie jeść w ciąży?

Przez dziewięć miesięcy dbaj o to, by utrzymać w organizmie odpowiedni poziom jodu, żelaza, DHA. Pilnuj, by nie przesadzić z białkiem, bo jego nadmiar może negatywnie wpłynąć na dziecko. Pieczywo (razowe i graham) i kasze (gruboziarniste) jedz 4-5 razy dziennie. Tak samo warzywa, ale owoce ogranicz do 3 porcji w ciągu dnia. Ważne jest też dostarczanie wapnia, najlepiej w mleku. Zrezygnuj jednak z serów pleśniowych i ogranicz spożycie serów żółtych. Jedynie raz dziennie sięgaj po ryby. Ponadto, cienko smaruj kanapki i nie zajadaj się w McDonaldzie.

4. Czego nie pić w ciąży?

W trakcie ciąży absolutnie zrezygnuj z kawy, herbaty i gorącej czekolady. Zawierają bowiem kofeinę, która dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia. Sięgaj po wodę, soki, mleko i owocową herbatę.

5. Jak się zachowywać w ciąży?

W swoim stanie, musisz uważnie słuchać swoich potrzeb. Mów o nich i pisz. Nie musisz być idealną żoną, pozwól sobie na odpoczynek. Jeśli coś sprawia Ci radość, ciesz się głośno. Jeśli jesteś zła, krzycz. Pozwól sobie czuć się gorzej.

6. Jak nie ubierać się w ciąży?

W Twoim stanie bezwzględnie pozbądź się z szafy:

  • obcisłych spodni,
  • wysokich butów,
  • czarnych ubrań,
  • workowatych bluzek

Specjaliści mody zwracają uwagę na to, że koszulki ze śmiesznymi napisami: „Wychodzę w kwietniu”, „Jesteś moim ojcem”, nadają się do chodzenia po domu, nie po mieście.

7. Jak się nosić w ciąży?

W tej chwili nie ma problemu z dostępem do specjalnie pomyślanych dla kobiet w ciąży ubrań. Musisz zwrócić uwagę na to, by były wykonane z naturalnych tkanin. Nie mogą uciskać brzucha. Doskonale sprawdzą się w „Stanie błogosławionym” szerokie bluzki, sukienki i tuniki. Nie odcinaj się od akcesoriów – biżuteria jest jak najbardziej wskazana.

Pamiętaj o właściwie dobranej bieliźnie. Biustonosz nie może posiadać fiszbin a majtki – wybieraj te ciążowe.

Na noc najlepiej wybrać bawełnianą, szeroką koszulę nocną.

8. Jakiej muzyki słuchać w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że muzyka klasyczna wpływa pozytywnie na rozwój płodowy oraz na dobre samopoczucie mamy. Jeśli więc nie masz w domu płyt Mozarta, Chopina, Bacha – zmień to już dziś!

9. Dbaj o siebie… przed ciążą

Gdy planujesz ciążę, skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Wylecz zęby i zaszczep się przeciwko żółtaczce. Pamiętaj też o dobrym samopoczuciu psychicznym i nie nastawiaj się, że KONIECZNIE musisz być w ciąży. Co ma być, to będzie.

10. Ogólne zasady

W ciąży dużo spaceruj. Warto, byś skorzystała z ćwiczeń w klubach dla mam. Unikaj stresu, wypoczywaj. Regularnie pielęgnuj ciało i twarz.

I wyczekuj rozwiązania!

 

Anna Małoszewska