Choroby skóry wywołane promieniowaniem słonecznym

Opalająca się kobieta

 

Czy lubisz się opalać? Z pewnością kąpiele słoneczne mogą przynieść różne korzyści Twojemu ciału i psychice. Jego nadmiar może jednak szkodzić, a nawet powodować groźne choroby. Sprawdź, jak się przed nimi ustrzec.

Choroby skóry od słońca

Najczęstszym negatywnym skutkiem opalania jest poparzenie słoneczne. Przejawia się ono rumieniem skóry połączonym z pieczeniem, co najbardziej nasila się 12-24 godziny po kontakcie ze słońcem. Na szczęście jednak ten przykry efekt ustępuje bez większych śladów po ok. trzech dniach.

Fotodermatoza to choroba skóry spowodowana promieniowaniem słonecznym. Do najczęstszych z nich należy schorzenie zwane osutkami świetlnymi. Zazwyczaj chorują na nie młode kobiety o jasnej karnacji. Powodują świąd i przejawiają się w różnych postaciach, jako pęcherzyki lub grudki. Zmiany te pojawiają się po kilku dniach przebywania na słońcu i ustępują szybko w sposób samoistny.

Najgroźniejszym skutkiem opalania jest oczywiście nowotwór skóry. Niebezpieczną zmianą mogącą przeobrazić się w raka jest rogowacenie słoneczne. Pojawia się najczęściej na twarzy, szyi i przedramionach. Jest to sucha, łuszcząca się zmiana na skórze o wielkości do 3 cm. Do nowotworów wywołanych światłem słonecznym należą rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy. Oba występują pod postacią różowych guzków, ulegających krwawieniu lub owrzodzeniu. Nowotworem niosącym największe zagrożenie jest czerniak. Tak naprawdę może on pojawić się w każdym miejscu ciała. Zazwyczaj są to twarz, ręce, nogi oraz plecy. To, co powinno nas zaniepokoić to: nieregularny kształt znamiona, wielkość większa niż 6 mm, czerwona obwódka, a także świąd i pieczenie.

Uczulenie na słońce

Alergia na światło słoneczne przybiera różne postacie. Promieniowanie może powodować pokrzywkę słoneczną, przejawiająca się bąblami na skórze. W innych przypadkach występują krostki, grudki i czerwone plamy, czemu towarzyszy świąd lub obrzęk. Reakcje te zostają wywołane natychmiast po ekspozycji na słońce lub dopiero po pewnym czasie. Sposobem na radzenie sobie z tym uczuleniem jest unikanie ekspozycji na promieniowanie pomiędzy godziną 11 a 15 oraz częste stosowanie kremów z wysokimi filtrami. Konieczne jest także leczenie u dermatologa.

Bezpieczne opalanie

Najbardziej narażone na negatywne skutki działania promieniowania słonecznego są osoby o typie urody I i II, czyli posiadające jasne włosy, piegi oraz niebieskie oczy. Nie oznacza to jednak, że inni nie muszą zabezpieczać przed nim swojej skóry. Pamiętaj, by unikać opalania w okresie najintensywniejszego działania promieniowania (godziny 11.00 – 15.00) oraz o nacieraniu skóry odpowiednimi preparatami. Unikaj stosowania kosmetyków, które nie są przeznaczone do opalania, np. perfum. Sprawdź również, czy przypadkiem przyjmowane przez ciebie leki nie działają w sposób fotouczulający.

Zastanawiasz się być może, jaki krem do opalania wybrać. Zwracaj uwagę na wskaźnik SPF dotyczący ochrony przed promieniowaniem UVB. Osoby o bardzo jasnej karnacji muszą stosować kremy z faktorem 50+. Najwyższe filtry SPF są zalecane także podczas pierwszych dni opalania. Później można używać kremów o niższych faktorach, lecz należy pamiętać, by dostosować je zawsze to swojego typu urody. Sprawdź także, czy dany specyfik chroni przed UVA. Warto wybierać kremy wodoodporne, gdyż nawet pot może zniszczyć ochronną warstwę specyfiku. Pamiętaj, by rozsmarować krem na ciele 20 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać tą czynność co 2-3 godziny.

Nie zapominaj, że negatywne skutki kontaktu ze słońcem łatwo powstają podczas pobytu w górach. Styczność z promieniowaniem jest również bardzo niebezpieczna, gdy odbija się ono od śniegu, wody lub piasku.

 

Sabina Dłuska