Ciąża a wizyta u dentysty

kobieta w ciąży

Wydawać by się mogło, że brzuch ciężarnej kobiety niewiele ma wspólnego z tym co dzieje się w jej jamie ustnej. Organizm człowieka to jednak funkcjonalna całość, której wszystkie elementy są ze sobą powiązane. To, co dzieje się z zębami matki w okresie ciąży oraz czy i w jaki sposób jest leczone może mieć wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka?

Czy w czasie ciąży można chodzić do
dentysty?

Ciąża, a wizyta u dentysty? W czasie ciąży zęby matki są szczególnie narażone na choroby. Najczęściej rozwija się próchnica, wynikająca z  obniżonego poziomu minerałów, które pobierane są z organizmu dla prawidłowego rozwoju płodu. Problemem mogą być także dolegliwości związane z dziąsłami. Pod wpływem hormonów  może wystąpić  puchnięcie prowadzące do bólu i krwawienia. Tworzą się także tzw. kieszonki, w których gromadzą się resztki jedzenia co jest przyczyną powstawania stanów zapalnych i próchnicy zębów. W takich sytuacjach wizyta u stomatologa wydaje się być  niezbędna.  Choroby w jamie ustnej są przyczyną rozwoju bakterii, które niekorzystnie wpływają na zdrowie matki i nienarodzonego dziecka. Infekcje powstałe wskutek nieleczonych zębów mogą doprowadzić do zakażeń wewnątrzmacicznych a nawet przedwczesnych porodów. Nie wszystkie formy interwencji stomatologicznej są jednak bezpieczne. Warto wiedzieć, jakie zabiegi można wykonać bez ryzyka dla płodu, a z którymi należy poczekać.

 

Które zabiegi dentystyczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Wiele spośród działań dentystycznych nie stanowi ryzyka dla matki i dziecka warto więc je zastosować, by uniknąć przykrych konsekwencji. Większość z nich wymaga znieczulenia jednak specjalnie dobrane prze stomatologa nie zagraża ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Bezpiecznymi zabiegami są:

  • Usuwanie zębów – nie jest zabiegiem wymagającym zastosowania antybiotyków czy innych preparatów, które mogłyby źle oddziaływać na ciążę. Wyrywanie zębów nie jest jednak wskazane w pierwszym trymestrze, ze względu na związanie z nim krwawienie.
  • Wypełnianie i oczyszczanie ubytków – substancje, które używane są do wypełnienia ubytku zębowego nie przenikają w głąb jego struktury, przez co szkodliwe związki chemiczne nie mają kontaktu z krwią matki.
  • Zabiegi ortodontyczne – zmiany hormonalne podczas ciąży powodują, że zęby są bardziej podatne na działanie aparatu ortodontycznego, dlatego okres ten wydaje się być idealny do korygowania wad zgryzu. Najlepiej jednak, gdyby mama zaczęła leczenie ortodontyczne jeszcze przed zajściem w ciąże. Wrażliwsze w tym okresie  zęby mogą ulec uszkodzeniu podczas zakładania aparatu.
  • Usuwanie kamienia nazębnego – najlepiej przeprowadzić ten zabieg po pierwszym trymestrze ciąży.

 

Zabiegi dentystyczne niedozwolone w ciąży

W okresie ciąży warto jest być pod stałą opieką stomatologa, by na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej. Dzięki wcześnie podjętemu leczeniu można uniknąć tych zabiegów, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo. W śród nich są:

  • Prześwietlenie rentgenowskie –niezbędne podczas leczenia kanałowego. Emitowane promienie zagrażają prawidłowemu rozwojowi płodu, dlatego należy powstrzymać się od zabiegów, które go wymagają. W sytuacjach, gdy stan zęba jest bardzo zły dentyści często decydują się na prześwietlenie, zakrywając brzuch specjalnym fartuchem.
  • Zabiegi protetyczne – opuchnięte w okresie ciąży dziąsła znacznie utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają wykonanie tego zabiegu.
  • Wybielanie zębów – stosowane do tego zabiegu związki chemiczne jak np. nadtlenek karbamidu oraz naświetlanie lampą polaryzacyjną mogą uszkodzić płód.

Aby zapobiec chorobom uzębienia w czasie ciąży szczególną uwagę należy zwracać na higienę jamy ustnej. W tym okresie znacznie częściej i dokładniej powinno się myć zęby. Zaleca się też częstsze kontrole stomatologiczne. Najlepiej odwiedzić gabinet dentystyczny  już w pierwszym  trymestrze ciąży i powtórzyć wizytę w każdym kolejnym. Stomatolodzy radzą, by regularnie kontrolować uzębienie jeszcze przed zajściem w ciąże, by wyleczyć ewentualne choroby zanim w brzuchu pojawi się maleństwo.

 

Agnieszka Kujawa