Dieta Dukana

dieta dukana

Siódma rano, słyszysz dźwięk budzika, który nawołuje Cię do rozpoczęcia dnia. Zatem wstajesz z łóżka przeglądając się po drodze w lustrze. Słyszysz głośne myśli, które podpowiadają Ci, by coś zmienić. „Idź na dietę, zrzuć kilka kilogramów, popraw swoje ciało!”. Wiem, co myślisz. Nie masz na to najmniejszej ochoty, gdyż kuracja odchudzająca kojarzy Ci się z brakiem efektów i wielką męką. Jednak to tylko marny stereotyp. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak być fit dzięki doskonałej i pełnowartościowej diecie, nie wahaj się! Skorzystaj z poniższej pomocy i zaplanuj redukcję zbędnych kilogramów!

Na czym polega dieta Dukana?

Stop węglowodanom, tak dla białka – czyli ogranicz spożycie węgli, by nadać główną rolę w jadłospisie pokarmom o wysokiej zawartości białka. Dlaczego? Otóż duża ilość sacharydów (którą organizm bardzo łatwo wchłania) sprawia, że ogromny procent tłuszczów zbiera się pod postacią tkanki tłuszczowej. Wniosek jest jasny – na skutek tego procesu, nasza waga wzrasta. Co się dzieje gdy zastąpimy je odpowiednią ilością protein? Organizm na długi czas zaspokoi poczucie głodu, gdyż spalanie produktów białkowych zazwyczaj trwa znacznie dłużej. Ponadto ich rozkładanie wiążę się z dużymi pokładami energii, co skutkuje utratą wagi. Zatem zrzucamy zbędne kilogramy bez niezaspokojonego apetytu.

Fazy diety Dukana

Plan Protal to cztery fazy, które mają na celu skuteczne zrzucenie wagi, a następnie utrzymanie jej na tym samym poziomie. Początkowo musisz przygotować się na dość drastyczne zmiany w jadłospisie. Pomoże Ci w tym determinacja i duża dawka samodyscypliny. Kiedy zauważysz efekty już po pierwszych dniach od wprowadzenia diety, Twoje zaangażowanie będzie jeszcze większe!

  • Pierwszy etap (nazywany fazą uderzeniową, 5-10 dni) polega na spożywaniu tylko produktów białkowych. Wymaga to redukcji wszystkich innych elementów menu, jednak nie musisz ograniczać ilości spożywanego pokarmu. Nie bój się ataku na Twój jadłospis, ponieważ w ciągu kilku dni Twoja waga znacznie się zmniejszy, co zachęci Cię do kontynuowania kuracji.
  • Drugi etap (faza równowagi) wiąże się z wprowadzeniem warzyw do menu, jednak z odpowiednim umiarem. Otóż oznacza to, że przez pięć dni przygotowujemy posiłki oparte na samym białku (powrót do pierwszego etapu), by przez następne pięć dni urozmaicić je wybranymi warzywami. W owej fazie nie mamy ograniczeń czasowych. Trzymamy się planu tak długo, aż osiągniemy pożądaną przez nas sylwetkę oraz wymarzoną wagę. Smakosz sam wyznacza swoje cele i czas trwania drugiego Protalu.
  • Trzeci etap (faza utrwalenia), reprezentuje inne priorytety. Kuracjuszowi zależy na utrzymaniu osiągniętych efektów tuż po uzyskaniu zadowalającej wagi. Jadłospis wzbogaca się w wiele różnorodnych składników. Stopniowo możemy wprowadzać żywność, która na początku kuracji była zabroniona. Przy odpowiednim zachowaniu równowagi białka oraz innych suplementów diety, nasza waga powinna zostać na tym samym poziomie. Czas uzależniony jest od ilości zredukowanych kilogramów (10 dni na 1kg)
  • Czwarty Etap (Faza stabilizacji) czyli „wszystkie chwyty dozwolone”. Jedyne, czego warto unikać, to nawyku słodzenia kawy lub podjadania w postaci słodyczy. Ważne jest, by cały czas uzupełniać posiłki w nabiał i choć raz w tygodniu przygotować danie składające się z samych protein. Zastosowanie się do prostych zasad zagwarantuje Ci sukces idealnej wagi nawet do końca życia!

Jadłospis diety Dukana

Wiemy już, że nasze posiłki muszą zawierać jak najwięcej białka oraz jak najmniej węglowodanów. Aby uzyskać najlepszy efekt, a zarazem smaczny posiłek, warto uzupełnić lodówkę w jajka, chudy ser i kefir, które zapewnią nam idealne śniadanie. Przykładowym daniem obiadowym jest kurczak lub indyk, do których jako dodatek można potraktować wybrane warzywo. Trzeci posiłek dnia może zawierać rybę (najlepiej wędzoną np. łosoś, makrela) połączoną również z warzywami lub jogurtem naturalnym. Ponadto warto wzbogacić menu o chudą wędlinę drobiową i żytnie pieczywo. Na podstawie powyższych przykładów można zaprojektować własny jadłospis, który jak widać powinien składać się z produktów o jak najwyższej zawartości białka. Ryby, mięso drobiowe, jajka, otręby owsiane oraz wszystkie produkty bogate w proteiny są wskazane.

Kiedy osiągniemy trzecią fazę, możemy uzupełnić dietę w owoce o niskiej zawartości cukrów. Ponadto możemy powoli włączać w jadłospis mięso wołowe, jednak pamiętajmy, by nigdy nie używać tłuszczu do smażenia wszelkich potraw. W czasie czwartej fazy ważne jest, by pamiętać o jednym posiłku proteinowym w tygodniu. Warto wspomnieć o napojach, które powinniśmy spożywać jedynie w postaci niegazowanej wody mineralnej i niesłodzonej kawy lub herbaty. Nie wolno uzupełniać płynów słodkimi napojami!

Mimo, że Dieta Dukana opiera się głównie na produktach białkowych, nie oznacza to monotonności w przygotowywaniu posiłków. Wybór żywności jest różnorodny, a smak naszego jadłospisu również zależy od własnej wyobraźni.

Czytelniku, posiadasz już wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci zaplanować dietę tu i teraz! Sukces jest gwarantowany, lecz zależy on również od Ciebie. Życzymy determinacji i pomysłowości w tworzeniu własnego menu. Zatem nie trać czasu i pozbądź się zbędnych kilogramów!

 

Sonia Adamkiewicz