Czy warto przygotować dietę indywidualną?

talerz-z-obiadem

W ostatnich czasach sporo uwagi zaczynamy poświęcać zdrowemu odżywianiu się. Z dnia na dzień rośnie liczba osób przykładających uwagę na to co je. Nie bez powodu, ponieważ zdrowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu pięknego wyglądu oraz determinuje długość życia. Czy jednak istnieje jedna uniwersalna dieta odpowiadająca każdemu? Czy powinniśmy zastanowić się nad ustaleniem diety indywidualnej, idealnej dla naszego organizmu?

Rodzaje diet

Istnieje wiele rodzajów diet, których celem jest głównie spadek masy ciała oraz poprawa zdrowia. Jednak decydując się na którąś z nich, musimy być ostrożni. Zwykle te, które obiecują utratę kilogramów w szybkim tempie, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Poniżej przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów diet.

Dieta głodówkowa

Polega na całkowitym ograniczeniu spożywania posiłków. Dopuszczane jest jedynie picie wody (najlepiej niegazowanej), która nie ma w sobie kalorii. Dzięki niej można schudnąć nawet do 1-3 kilogramów tygodniowo. Wymaga jednak stałej opieki lekarza. Przyczynia się także do spadku sił oraz samopoczucia oraz spowalnia przemianę materii.

Dieta Dukana

Zyskała dużą popularność w ostatnich czasach. Jej twórcą jest francuski dietetyk Pierre Dukan. Charakteryzuje się spożywaniem posiłków wysokobiałkowych. Jej głównymi zaletami są: szybka utrata kilogramów, brak uczucia głodu oraz fakt, że stosując tą dietę, nie musimy być skazani na ciągłe liczenie kalorii. Jednak dietetycy coraz częściej odradzają stosowanie tej diety, gdyż przyczynia się ona do zakwaszenia organizmu, na skutek nadmiernej ilości białka, a tym samym obciąża nerki oraz wątrobę. Ponadto może doprowadzić do niedoboru witamin.

Dieta kapuściana

Oparta na warzywach, głównie kapuście. Trwa tydzień i można dzięki niej stracić kilka kilogramów. Może doprowadzić do braku witamin oraz białka w organizmie, które będzie trzeba przyjmować w postaci suplementów. Jednak dzięki krótkiemu okresowi nie dokonuje dużego spustoszenia w organizmie.

Dieta wegetariańska

Wyróżniamy kilka rodzajów tej diety. Najpopularniejsze z nich to:

  • Dieta ściśle wegetariańska – najbardziej rygorystyczna, która dopuszcza jedynie spożywanie produktów roślinnych.
  • Dieta owolaktowegetariańska, która pozwala na jedzenie produktów zwierzęcych jak jajka oraz mleko. Nie wolno jeść jedynie mięsa (w tym ryb).

Do głównych zalet tej diety należy m.in. zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, obniżenie ciśnienia krwi oraz spadek cholesterolu. Jedyną wadą tej diety jest niedobór takich składników jak wapń, żelazo czy witamina B12, które znajdziemy głównie w czerwonym mięsie czy jajkach. Wegetarianie często cierpią na anemię oraz ogólne osłabienie organizmu, dlatego przyjmowanie suplementów bywa niezbędne, jeśli nie skomponujemy odpowiednio swojej diety włączając w to dużą ilość produktów takich jak soja i szpinak, zawierających dużą ilość wapnia i żelaza.

Indywidualna dieta

Chcąc stracić nadwyżkę kilogramów, nie powinniśmy się kierować modą ani naciskiem ze strony innych. To, że koleżanka na dietę kapuścianej straciła kilka kilogramów, nie znaczy, że podziała ona tak samo na nas. Tylko indywidualna dieta uwzględniająca nasz styl życia, stan zdrowia oraz czas jaki możemy przeznaczyć na przygotowanie posiłków, jest w stanie nam pomóc, nie powodując spustoszenia w naszym organizmie. Dieta indywidualna jest idealnych rozwiązaniem dla tych, którzy chcą cieszyć się długo pięknym i szczupłym ciałem, bez efektów jojo.

Konsultacje dietetyczne

Decydując się na utratę kilogramów bez efektów jojo oraz niedoborów witamin w naszym organizmie warto skonsultować się z lekarzem, który dzięki przeprowadzeniu wywiadu, dobierze nam dietę indywidualną do naszych potrzeb. Sami nie zawsze zdajemy sobie sprawę z kaloryczności danych posiłków oraz nie mamy dokładnej wiedzy o składnikach produktów, które spożywamy.

Wizyta u dietetyka

Zatem jak się przygotować na wizytę u dietetyka? Przede wszystkim, przed pierwszą wizytą w poradni warto zrobić morfologię, wtedy będziemy wiedzieć jakich witamin nam brakuje, a jakich być może mamy w nadmiarze. Należy również zrobić dokładną listę produktów, które spożywamy na co dzień. Zatem nie bójmy się wizyty u specjalisty, który pomoże nam w utracie kilogramów w bezpieczny sposób.

 

Angelika Wylegała