Dna moczanowa – przyczyny i objawy choroby

Naucz się rozpoznawać pierwsze objawy dny moczanowej. Istnieje wiele chorób, które w zasadzie  bezobjawowo i całkowicie  poza świadomością człowieka przez lata rozwijają się w organizmie  stopniowo wyniszczając zaatakowane narządy. Jedną z takich chorób jest dna moczanowa, znana także jako artretyzm, skaza moczanowa lub podagra. Czym jest, jak ją rozpoznać oraz co jest przyczyną występowania tego schorzenia?

 Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to jedna z chorób reumatycznych najczęściej dotykająca mężczyzn w kwiecie wieku. W zaawansowanym stadium objawia się nagłym, intensywnym bólem stawów, którego przyczyną jest stan zapalny. Charakterystyczna dla tej choroby podwyższona ilość kwasu moczowego we krwi odkłada się w postaci kryształków w tkankach organizmu, głównie stawach i ścięgnach, co prowadzi do obrzęków i zaczerwienień. Leczy się ją głównie dzięki terapii farmakologicznej  wspieranej fizjoterapią i odpowiednią dietą.

Jakie są objawy dny moczanowej?

W początkowej, czasem nawet kilkuletniej, fazie dna moczanowa przebiega bezobjawowo.

Pierwszym znaczącym sygnałem o ataku choroby jest ostry ból z reguły  w jednym stawie – najczęściej jest to staw podstawy palucha. Intensywne dolegliwości z godziny na godzinę stają się coraz bardziej dokuczliwe a towarzyszące im obrzęk i zaczerwienie coraz wyraźniejsze. Bolesny atak występuje najczęściej w nocy, czyli wtedy, kiedy obniżona jest temperatura ciała i łączy się z gorączką, dreszczami oraz ogólnym osłabieniem. Po  pewnym czasie, najczęściej kilku lub kilkunastu dniach, silny atak chorobowy ustępuje, by po paru miesiącach lub nawet kilku latach zaatakować ponownie, tym razem inne stawy. Kolejne ataki można powstrzymać przez  stosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej. Nieleczone będą występować coraz częściej i w coraz ostrzejszej formie.

Przyczyny dny moczanowej

Przyczyny dny moczanowej nie są jednoznacznie sprecyzowane, choć wiadomo, że jej pojawienie się związane jest ze zbyt dużą ilością kwasu moczowego we krwi.

Mówi się, że jest to choroba ,,bogatych ludzi”, za powód jej występowania podając niewłaściwą, zbyt obfitą w tłuszcze dietę. Niebezpieczne okazują się być także owoce morza zawierające  puryny, których nadmiar przyczynia się do rozwoju schorzenia. Również picie zbyt dużej ilości alkoholu może wywołać artretyzm.

Co wywołuje dnę moczanową?

Innymi przyczynami występowania dny moczanowej mogą być:

  • czynniki dziedziczne – pojawienie się choroby może być spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi
  • wpływ innych chorób powodujących zwiększenie poziomu kwasu moczowego we krwi– osoby, które urodziły się np. z zespołem Lesha – Nyhana mają niedostateczną ilość enzymów kontrolujących odkładanie się tego związku.
  • leki – zażywanie niektórych powoduje zmniejszenie ilości wody i soli w organizmie, co prowadzi do zwiększonego stężenia kwasu moczowego.
  • ciężkie choroby i przebyte operacje prowadzące do szybkiej utraty masy ciała, bądź podwyższenia ciśnienia krwi.

 

Dna moczanowa nie jest chorobą możliwą do wyleczenia, jednak przestrzeganie odpowiedniej diety, unikanie nadmiaru alkoholu i dbanie o kondycje fizyczną mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Warto obserwować swój organizm, by w razie ewentualnych objawów wskazujących na schorzenie czym prędzej zgłosić się do specjalisty i rozpocząć odpowiednią terapię.