Idealne narty dla dziecka

dziecko na stoku narciarskim

Kiedy dziecko uwielbia szaleć w śniegu, a zima jest jego ulubioną porą roku, to odpowiedni czas, by spróbować wysłać je na stok. Najważniejsze staje się wtedy kupno nart.

Czym kierować się przy wyborze nart dla dziecka?

Wszystko zależne jest od wieku dziecka. To prawda, że im wcześniej zacznie ono nabywać pewne umiejętności, tym łatwiej przychodzi mu potem ich przyswajanie. Nie powinniśmy jednak próbować jeździć na nartach z dzieckiem poniżej 4 lat. Dolną granicą powinno być przedszkole.

Ważny jest także jego indywidualny rozwój. Dzieciom dużym (jak na swój wiek) można spróbować dobrać narty nieco dłuższe, niż te zalecane rówieśnikom. Dłuższe narty będą adekwatne także dla pociech, które próbowały już swoich sił na stoku.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by kryterium cenowe rozpatrywać na samym końcu. Dobre narty dla dziecka, doskonale dopasowane, to większe bezpieczeństwo na stoku. Nie tylko dziecka, ale także osób dorosłych.

Narty dla dziecka w wieku przedszkolnym

Jeśli przedszkole jest dolną granicą wysyłania dziecka na narty, to nie miało ono wcześniej z nimi do czynienia. Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze nart dla malucha, mającego dopiero rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi.

  • Na początek lepsze będą krótsze narty, które sięgać będą do pachy. Nie powinniśmy kupować nart dłuższych – dziecko wtedy się męczy i jest mu zwyczajnie trudniej.
  • Istotne, by rdzeń nart nie był drewniany tylko kompozytowy. Są one wtedy lżejsze i bardziej elastyczne, czyli automatycznie łatwiej się na nich jeździ.
  • Buty, które dobieramy do nart powinny być miękkie – zapewniają komfort, wygodę oraz sprawiają, że ma się większą kontrolę nad nartami.

Trzeba również pamiętać, że dzieci nie tylko szybko się uczą, ale stare rosną – konieczna wtedy jest wymiana nart co roku.

 Narty dla dziecka w wieku szkolnym

Starsze dzieci, które także dopiero zaczynają jeździć na nartach powinny również dopasować się do powyższych punktów z wyjątkiem długości nart. Stosuje się wtedy zasadę odjęcia 15 centymetrów od wzrostu dziecka.

Inaczej z pociechami, które mają już większe doświadczenie. Rdzeń nart można dobrać już wtedy drewniany – szczególnie, jeśli chcą być szybsze, by rywalizować z przyjaciółmi. Warto zmienić wtedy także buty na średnie. Długość nart to również wzrost bez 15 centymetrów.

Najważniejsza jest jednak obserwacja i rozmowa z dzieckiem. Niektóre dzieci mogą uczyć się wolniej, inne szybciej, więc to one powinny nam powiedzieć, jak czują się na jakich nartach oraz w jakich butach. Przez zakupem najlepiej wtedy przetestować różne możliwości na wypożyczonym sprzęcie.

 

Ewa Zientek