Jak dbać o kondycję fizyczną u dziecka?

dziecko na nartach

Nie od dziś wiadomo, że dzieci bardzo często wolą spędzać swój wolny czas przed komputerem niż na podwórku. Gra w piłkę zastąpiona została grą na konsoli. Tendencja ta zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie maluchów, a także ma negatywne konsekwencje w dorosłym życiu. Musimy zatem przypomnieć sobie, dlaczego ruch w życiu dziecka jest tak ważny!

Dlaczego ruch jest ważny dla rozwoju dziecka?

Aktywność fizyczna u dzieci spełnia wiele kluczowych funkcji, które związane są z poprawnym wzrostem malucha. Wpływa nie tylko na rozwój fizyczny i motoryczny, ale także intelektualny, psychiczny oraz społeczny. Co się kryje za tymi hasłami? Ruch powoduje, że ciało młodego człowieka może rosnąć w harmonijny sposób, osiągać równomierne proporcje i powiększać się o wartościową tkankę mięśniową. Pod kątem psychiki, wymusza na dziecku zmierzenie się z trudnościami, zmęczeniem, sukcesami oraz porażkami. Wpływa w bardzo pozytywny sposób także na umiejętność kontroli emocji. Pozwala na osiągnięcie odpowiedniego poziomu sprawności fizycznej, potrzebnej nie tylko sportowcom, ale każdemu człowiekowi w codziennym życiu.

Zalet jest jeszcze więcej! Sport dla dzieci to naturalny sposób na walkę z wieloma zaburzeniami, z którymi coraz częściej spotykają się współcześni ludzie. Należą do nich: cukrzyca, otyłość, czy astma oskrzelowa. Dodatkowo zapobiega on występowaniu miażdżycy i osteoporozy. Poza tym, pozwala organizmowi adaptować się do różnorodnych bodźców oraz zmian środowiska.

Jak zachęcić dziecko do aktywności ruchowej?

Dużym problemem może być jednak nie to, że nie wiemy, jak bardzo sport jest istotny, ale to, że nasz maluch unika aktywności ruchowej. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

1. Daj dobry przykład

Dzieci, szczególne małe, uczą się poprzez naśladowanie, a autorytetu szukają w rodzicach. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby postrzegały sport jako coś wartościowego, musimy sami im go pokazać w takim właśnie świetle. Jak to zrobić? Warto wspólny wolny czas wykorzystywać w sposób aktywny: całą rodziną wychodzić na spacery, na basen, czy jeździć na rowerze. Aktywnie warto spędzać również wakacje i ferie zimowe.

  1. Pokaż, że aktywność fizyczna to dobra zabawa

Nigdy nie próbuj zmuszać dziecka do sportu. Zamiast tego staraj się przedstawić aktywność fizyczną jako dobrą zabawę. Możesz chociażby zabrać dziecko na zawody, aby mogło zobaczyć jak cieszą się zwycięscy różnych dyscyplin i konkurencji. Z drugiej strony, nie wymagają od malucha, aby był mistrzem i stawiał tylko na zwycięstwo. Niech sukcesem, z którego należy się cieszyć będzie każde wyjście na zajęcia, a nie tylko medal.

  1. Daj dziecku wybór

Nie staraj się na siłę wybierać dyscypliny sportowej, którą ma uprawiać twoja pociecha. Daj jej szansę na spróbowanie wielu różnych aktywności. Szczególnie nie staraj się wybierać zajęć pod kątem płci dziecka: nie jest przecież prawdą, że każda dziewczyna musi być tancerką, a każdy chłopiec piłkarzem. Twoje dziecko nie jest też od tego, żeby realizować niespełnione ambicje rodziców w jakiejś dyscyplinie. Daj mu szansę wybrać zajęcia sportowe samodzielnie.

Ciekawe zajęcia sportowe dla dzieci

W dzisiejszych czasach zajęcia sportowe dla dzieci są naprawdę bardzo urozmaicone, więc na pewno każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Oprócz tak klasycznych, jak treningi piłki nożnej oraz zajęcia baletu, możemy zapisać naszego malucha na lekcje jazdy konnej, łyżwiarstwa, a nawet cross fitu specjalnie dostosowanego do dzieci. Jeżeli nasz maluch nie jest fanem sportu, być może nie trafił jeszcze na zajęcia, które przypadłyby mu do gustu. Warto dać mu szansę i pokazać aktywność, z którą do tej pory nie miał do czynienia. Być może w przyszłości stanie się mistrzem w tej dziedzinie.

Aleksandra Gontarz