Jak dbać o zęby?

uśmiechnięta kobieta

Wielu osobom wydaje się, że regularne szczotkowanie zębów zapewni im stan zdrowych zębów do końca życia. Niestety niemal przy każdej kolejnej wizycie dentysta odkrywa w jamie ustnej ubytki, które mogą wpływać nie tylko na nasz uśmiech ale i zdrowie całego organizmu. Jak należy prawidłowo dbać o zęby, aby wizyty w gabinecie stomatologicznym nie były tak częste jak wcześniej?

Leczenie zębów

Nie lubisz chodzić do dentysty? Przeraża się leczenie zębów? Nawet leczenie pod narkozą nie przekonuje Cię do odwiedzenia swojego dentysty? W takim razie powinieneś regularnie dbać o swoje zęby, abyś mógł uniknąć nieprzyjemnego i co ważne często także drogiego leczenia dentystycznego. Zobacz jakich nawyków należy unikać, aby na dłużej cieszyć się dobrą kondycją uzębienia.

Nawyki, które mogą niszczyć nasze zęby

Niektóre z naszych nawyków mogą wpływać negatywnie na pogarszanie stanu naszego uzębienia. Specjaliści jednogłośnie stwierdzają, że wiele z nich związane jest intensywnym i długim przebywaniem przed komputerem. U tych osób najczęściej można dostrzec zwyczajne trzymanie palców w ustach. Oblizywanie palców, obgryzanie skórek czy paznokci niesie za sobą stykanie się z milionami bakterii. Ciepłe wnętrze jamy ustnej jest doskonałym środowiskiem do rozwijania się bakterii. Każdy z nas choć raz w życiu używał swoich zębów jako narzędzi. Przegryzaliśmy nitkę, folię, taśmę klejącą. Każdy taki kontakt pomiędzy zębami a twardymi przedmiotami może wywoływać straszne skutki jak uszkodzenie czy pęknięcie szkliwa. Dla niektórych doskonałym odstresowaniem jest wielogodzinne żucie gumy. Negatywnym skutkiem takiego nawyku może być nadwyrężenie stawu skroniowo-żuchwowego, co wiąże się doprowadzeniem do asymetrii twarzy.

10 sposobów na zdrowe zęby

Całkowita higiena jamy ustnej jest bardzo złożonym procesem. Wymienimy najważniejsze sposoby na piękne i zdrowe zęby.

  • Najważniejsza jest technika szczotkowania zębów. Czas takiej czynności powinien wynosić od 2 do 3 minut. Sprawdzi się dobrze zarówno szczoteczka manualna jak i elektryczna, ponieważ najistotniejsze jest dokładne czyszczenie.
  • Tak jak wspomniane zostało wyżej, złe nawyki mogą przeszkodzić nam w walce o zdrowe zęby. Należy zwracać uwagę na to jakie szkodliwe zachowania nam towarzyszą w ciągu dnia oraz w miarę możliwości starać się je wykluczyć.
  • Kolejnym sposobem na piękne i zdrowe zęby jest zrezygnowanie z podjadania w nocy. Dzięki temu na zębach nie będzie osadzał się osad powodujący próchnicę.
  • Dla wielu osób walka ze słodyczami może okazać się ponad ich siły, jak wiadomo cukier przyspiesza psucie się zębów i powoduje próchnicę. Jeśli już mamy silną potrzebę zaspokojenia pragnienia zjedzenia „czegoś słodkiego” lepiej to zrobić raz i w trochę większej ilości niż kilka małych porcji w ciągu całego dnia.
  • W ciągu całego dnia powinniśmy kontrolować także ilość spożywanej ilości napojów kolorowych jak herbata czy kawa. Zostawiają one niechciany osad na zębach. Dla kawoszy najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowy zabieg piaskowania czy scalingu.
  • Osoby nerwowo zgrzytające zębami są bardziej narażone na ich nadmierne psucie się. W dodatku może przyczyniać się do powstawania próchnicy czy paradontozy. W ich wypadku konieczna będzie wizyta kontrolna u dentysty.
  • Sportowcy w celu ochrony swoich zębów powinni pamiętać o tym, by zakładać ochraniacz nazębny. Uprawianie sportu wiążę się bowiem z częstymi wybiciami, skruszeniami czy załamaniami zębów.
  • Pamiętaj także o prawidłowym odżywianiu. Zęby tak jak i organy wewnętrzne dostają porcję witamin wraz z pożywieniem. Najlepszymi są witaminy z grupy A, B i C, oprócz tego fosfor, cynk, magnez.
  • Ważną rolę w zapobieganiu chorób zębów oraz próchnicy mają profilaktyczne zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Leczenie zębów oraz zabiegi takie jak: scaling, piaskowanie, polerowanie zębów pozwolą na wzmocnienie szkliwa naszych zębów.