Leczenie kanałowe

uśmiechnięta kobieta

Leczenie kanałowe zwane także endodoncją pozwala na odratowanie zębów, które mogą być w bardzo słabej kondycji. Metoda ta pozwala na zachowanie zębów, które uległy dużemu zniszczeniu. Dzięki temu możemy zapobiec ekstrakcji zęba i konieczności wstawiania implantów zębowych.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W ramach leczenia kanałowego z systemu kanałów korzeniowych usuwa się zainfekowaną chorobowo miazgę. Po usunięciu miazgi, kanały są poszerzane. Za pomocą specjalistycznego sprzętu, takiego jak pilniki ręczne oraz maszynowe, kanały nabierają pożądanego kształtu. W dalszej części kanały muszą być oczyszczone z bakterii i pozostałości miazgi. Czyszczenie wykonywane jest z wykorzystaniem specjalnych płynów korzeniowych. Tylko i wyłącznie dokładna i starannie przeprowadzona dezynfekcja jest w stanie zapewnić długotrwałe i satysfakcjonujące rezultaty leczenia.

Bardzo ważnym elementem leczenia kanałowego jest także regularne sprawdzanie długości kanałów. Sprawdzanie to dokonuje się przy użyciu endometru elektronicznego. Nowoczesne gabinety stomatologiczne mogą być wyposażone w nowoczesnej klasy endometry, które gwarantują wysoką skuteczność leczenia.

Leczenie kanałowe wymaga wyjątkowo dużej precyzji i staranności. Tylko i wyłącznie wysoka precyzja w oczyszczeniu kanału z uszkodzonej miazgi może uratować ząb i zapewnić pozytywne efekty leczenia. Dlatego też wprowadzenie mikroskopu zabiegowego do leczenia kanałowego sprawia, że dentyści są w stanie z ogromną dokładnością sprawdzić czy kanały zostały odpowiednio oczyszczone. Mikroskop sprawia, że obecnie dentyści są w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze przeszkody, które wcześniej nie były widoczne gołym okiem.

Po oczyszczeniu kanałów zębowych są one osuszane i wypełniane szczelnie odpowiednim materiałem zabezpieczającym. Bardzo ważny jest dobór wytrzymałego materiału, który zagwarantuje, że ząb będzie szczelnie zabezpieczony i bakterie nie będą się mogły do niego dostać.

Co musisz wiedzieć o leczeniu kanałowym?

  1. Znieczulenie – W czasie leczenia kanałowego można zastosować znieczulenie. Najczęściej pacjenci decydują się na znieczulenie miejscowe. Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują znieczulenie komputerowe – bardzo skuteczną metodę, która zapewnia
  2. Czas – leczenie kanałowe wymaga czasu. W nowoczesnych gabinetach dentystycznych możliwe jest wyleczenie zęba w czasie jednej wizyty. Może się jednak okazać, że w wyniku dużego zniszczenia zęba konieczna jest większa ilość wizyt.
  3. Koszty – aby wyleczyć ząb kanałowo często potrzebne jest wykonanie zdjęć rtg, które dadzą dokładny obraz zęba i wskażą miejsca wymagające oczyszczenia.
  4. Wypełnienia – oczyszczony ząb wymaga zastosowania szczelnego wypełniania. Dzięki temu będziemy mogli zapobiec powstaniu infekcji i dalszemu uszkadzaniu zęba. Dodatkowo wyleczony ząb powinien być także obudowany osadzeniem wkładu, który sprawi, że ząb będzie mocniejszy i wytrzymalszy.
  5. Dokładność – wymagana jest ogromna precyzja w zidentyfikowaniu wszelkich uszkodzeń miazgi. Dlatego warto wybrać gabinet, który dysponuje nowoczesnym mikroskopem zabiegowym, który umożliwia dokładne pozbycie się miazgi zębowej i przeczyszczenie kanałów.

Kiedy należy zastosować leczenie kanałowe?

Bardzo częstym objawem, który pokazuje, że leczenie kanałowe może być konieczne jest duża nadwrażliwość zęba na ciepło i zimno. Jeżeli pacjent odczuwa ból zęba w trakcie jedzenia, a także widoczna jest zmiana koloru zęba, wówczas może to sygnalizować konieczność podjęcia leczenia kanałowego. Każdorazowo jednak lekarz dentysta powinien dokładnie zbadać ząb i ocenić stan uzębienia.  Często leczenie kanałowe jest ostatnią formą leczenia zniszczonych zębów. Nie ma dla niej alternatywy, albowiem unikanie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba.