Medycyna naturalna na trądzik

trądzik różowaty

 

Trądzik w każdej postaci potrafi być niezwykle uciążliwą dolegliwością, szczególnie dla osób znajdujących się w wieku dojrzewania. Czy istnieją skuteczne sposoby na trądzik?

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Najczęściej występującą zmianą skórną wśród młodzieży jest trądzik młodzieńczy. Pomimo swojej nazwy, szacuje się, iż zmagają się z nim nie tylko małoletni, ale również ok. 25% osób dorosłych. Trądzik młodzieńczy pojawia się w wyniku zatkania ujścia mieszka włosowego, który prowadzi do nadmiernego zbierania się łoju, a następnie gromadzenia bakterii i powstawania ropy. Przyczyny trądziku można podzielić na: zaburzenia o podłożu hormonalnym, problemy z odpornością, nadmierny stres, uwarunkowania genetyczne. Chcąc dokładnie zdiagnozować przyczyny trądziku młodzieńczego należy udać się do lekarza specjalisty, ponieważ podłoże choroby u każdej z osób może być inne.

Domowe sposoby na trądzik

Dla złagodzenia stopnia nasilenia choroby, szczególnie kiedy występuje ona w niskim stadium, zaleca się stosowanie domowych sposobów na trądzik. Nasze babcie za skuteczny sposób na trądzik uważały maseczki lub napoje z drożdży z dodatkiem ciepłego mleka lub wody. Odżywiają i regenerują one skórę za pomocą wysokiej zawartości witamin z grupy B – niezwykle ważnych dla zdrowego wyglądu skóry, oraz dużej ilości minerałów. Załagodzić stany zapalne można również cebulą, która ma działanie bakteriobójcze. Można stworzyć z niej maseczkę lub po prostu pyszne danie. Przeciwzapalne działanie ma również bratek, przyrządzone z niego napary są niezwykle skuteczne na trądzik młodzieńczy. Bardzo dobre efekty w leczeniu trądziku można również uzyskać stosując maseczkę z płatków owsianych, która nie tylko działa przeciwzapalnie, ale również doskonale nawilża i odżywia skórę.

Medycyna naturalna na trądzik różowaty

Trądzik różowaty często bywa mylony z trądzikiem młodzieńczym, w języku potocznym często używa się tych nazw zamiennie, niemniej objawy obu chorób są różne. Trądzik różowaty pojawia się przede wszystkim u osób dojrzałych, znajdujących się po 30 roku życia, a jego objawy nasilają się po przekroczeniu progu 50-tki. Związany jest z tworzeniem się zmian naczyniowych, a charakterystyczny dla niego jest rumień na twarzy, z którym mogą występować krosty. Medycyna naturalna proponuje zacząć leczenie trądziku różowatego od naparów ziołowych przyrządzanych przykładowo z kopytnika czy rdestu ptasiego. Poza tym zaleca się unikanie gwałtownych zmian temperatur, gorących kąpieli, alkoholu oraz papierosów.

 

Dominika Kula