Zabieg stomatologiczny w narkozie

Gabinet dentystyczny

Wizyta u dentysty często kojarzy nam się z bólem i wywołuje w nas strach. Rzeczywiście, przy wielu zabiegach stomatologicznych nie da się go uniknąć. Jednak w większości przypadków stomatolog może zaaplikować znieczulenie, które zneutralizuje dolegliwości bólowe związane z leczeniem zębów. Niestety, u niektórych strach przed znieczuleniem jest większy. Czy słusznie? Leczenie zębów wcale nie musi boleć. Nowoczesna stomatologia wypracowała tak skuteczne metody znieczulania, że wizyta u dentysty może należeć już tylko do przyjemnych.

Czy znieczulenie u dentysty jest bezpieczne?

W większości przypadków znieczulenie umożliwia pacjentowi komfortowe przetrwanie zabiegu, dentyście natomiast ułatwia pracę. U większości pacjentów podawanie środków znieczulających pacjentów jest całkowicie bezpieczne. Jeżeli występują jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania znieczulenia wymagają one konsultacji ze stomatologiem. Gdy znieczulenie podawane jest po raz pierwszy powinniśmy uprzedzić lekarza, jeśli jesteśmy w ciąży, cierpimy na cukrzycę, choroby wątroby, układu krążenia, oddechowego. Lekarz powinien też wiedzieć, że regularnie bierzemy leki psychotropowe, nasercowe, uspokajające, przeciwkrzepliwe czy środki odurzające. Ważne jest aby podczas podawania znieczulenia miejscowego obserwować swój organizm i niezwłocznie poinformować lekarza, gdy zaczniemy odczuwać niepokojące objawy. Większość zabiegów nie byłaby możliwa do wykonania bez znieczulenia. Przy niektórych decyzja należy do pacjenta- borowanie. Istnieje również cała grupa zabiegów niewymagających znieczulenia- piaskowanie czy skaling.

Rodzaje znieczulenia u dentysty

  1. Znieczulenie miejscowe

    Jest jednym z najczęściej stosowanych. Lek znieczulający podawany jest bezpośrednio w okolice nerwów. Znieczulenie miejscowe można podzielić na:

  • Znieczulenie powierzchniowe– występuje w postaci żelu, kremu, aerozolu lub specjalnego plastra. Stosowane przy niewielkich zabiegach takich jak: nacięcia ropnia podśluzówkowego, usunięcia zębów mlecznych. Znieczulenie powierzchowne stosuje się również przed wykonaniem właściwego znieczulenia, które wymaga wkłucia igły w dziąsło.
  • Znieczulenie nasiękowe– polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego do dziąsła, bezpośrednio w okolicę zęba, na którym będzie wykonywany zabieg. Doskonale sprawdza się w przypadku leczenia i usuwania zębów górnych oraz dolnych siekaczy.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe– używane w celu usunięcia zębów mlecznych oraz stałych, leczeniu endodontycznym, pedodoncji a także w protetyce. Środek znieczulający wprowadza się za pomocą specjalnej igły zamontowanej na ciśnieniowej strzykawce do ozębnej.
  • Znieczulenie przewodowe– poprzez wstrzyknięcie leku wyłącza się z bólu nerw ulokowany w jego miazdze. Znieczulenie najczęściej podaje się bezpośrednio w nerw zębodołowy. Główne stosowane przy leczeniu zębów dolnych.
  • Znieczulenie prądem– polega na wprowadzeniu do jamy ustnej dwóch elektrod i „porażeniu” dziąsła prądem. Zwykle stanowi ono wstęp do właściwego znieczulenia przewodowego.
  • Znieczulenia śródkostne– za pomocą specjalnej igły wwierca się w kość szczęki bądź żuchwy i podaje środek, który znieczula końcówki nerwów.

2. Znieczulenie ogólne

Najczęściej wykonywane w warunkach szpitalnych. Aby wykonać takie znieczulenie w gabinecie stomatologicznym powinien on być odpowiednio wyposażony, potrzebny jest również wyszkolony anestezjolog.

3. Znieczulenie złożone

Miejscowe uzupełnione sedacją. Za pomocą podtlenku azotu potocznie zwanego gazem rozweselającym obniża się aktywność ośrodkowego układu nerwowego bez wyłączenia świadomości. Zmniejsza on stres i napięcie pacjenta podczas wykonywania zabiegu.

Czy znieczulenie u dentysty boli?

Najczęściej aplikowanym znieczuleniem przewodowym jest znieczulenie nerwu trójdzielnego. Podczas wkłuwania się, pacjent może poczuć dyskomfort spowodowany trąceniem igłą pnia nerwu. Tradycyjne znieczulenie aplikowane za pomocą strzykawki jest często bolesne. Nie samo ukłucie jest źródłem bólu jak nam się wydaje. Przyczyną bólu jest rozpieranie tkanek poprzez wtłaczanie pod ciśnieniem płynu znieczulającego i jest to odczuwane jako ból o różnym natężeniu. Współcześnie w gabinetach stomatologicznych można znieczulać się już bez bólu- The Wand™ to jedno z najnowocześniejszych urządzeń w gabinecie stomatologicznym. Dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi stopniowo podaje pacjentowi znieczulenie, nie powodując rozpierania tkanek, a tym samym bólu. Komputer przesyła na bieżąco informacje o kolejnych etapach przenikania leku do tkanek i kontroluje tempo podawania oraz ciśnienie.

Szczególnym przypadkiem jest także znieczulenie gazem rozweselającym czyli zabieg sedacji. Polecany jest on wszystkim dzieciom, które odczuwają duży stres przed wizytą u dentysty.

 

Katarzyna Gąsiorowska