Objawy zapalenia stawów

zapalenie stawów

Większość ludzi napotkała na swojej drodze problemy ze stawami. Coraz częściej spotyka to młode osoby. Jaka jest przyczyna tego schorzenia i jak rozpoznać objawy zapalenia stawów? Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Przyczyny zapalenia stawów

Przyczyny zapalenia stawów możemy podzielić ogólnie na dwa rodzaje:

  • Niezapalne, czyli wywołane uszkodzeniami mechanicznymi (przeciążenie w pracy, czy na siłowni);
  • Zapalne, związane z zapaleniem w tkankach stawu wywołanych infekcją.

Te drugie można objąć szerzej, jest wiele aspektów, które mogą wywołać u nas ból stawów:

  • Wiek (u osób starszych dolegliwość ta występuje znacznie częściej);
  • Czynniki genetyczne (jeśli mamy w rodzinie kogoś z taką dolegliwością nie znaczy to automatycznie, że to schorzenie także będzie nam dokuczać, ale zwiększa prawdopodobieństwo jego wystąpienia);
  • Nadwaga i otyłość (obciążony staw jest bardziej podatny na kontuzje);
  • Osłabienie mięśni okołostawowych (mięśnie wspomagają prace stawów, przejmują też część ich obowiązków, osłabienie ich, lub ich zanik powoduje obciążenie stawu);
  • Płeć (zapalenie stawów dotyka kobiety statystycznie ok. 3 razy częściej niż mężczyzn);
  • Złe odżywianie, lub niedobór odżywiania (chrząstka stawowa potrzebuje kolagenu, najłatwiej uzupełnimy jego brak jedząc produkty w galarecie galaretki z nóżek wieprzowych, kurzych łapek, ryby w galarecie);
  • Defekt układu odpornościowego (w niektórych przypadkach organizm może uznać dobre komórki za wrogie i wysyłać przeciwciała do zniszczenia ich).

Objawy zapalenia stawów

Najpopularniejszym objawem zapalenia stawów jest ból w okolicach stawu. Jeśli minie samoistnie w przeciągu kilku dni, nie ma powodu do obaw. Jednak gdy dłużej utrzymuje się ból, zesztywnienie w okolicach stawu, ograniczenie ruchowe, „strzelanie” i przeskakiwanie stawu jest to odpowiedni moment aby zasięgnąć porady lekarza. Pamiętajmy, że ból stawów może także być objawem poważniejszej choroby, takiej jak: Choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, Dna i Dna rzekoma, Choroba Stilla, czy Bakteryjne zapalenie stawów. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów i udać się do specjalisty. Aby wykluczyć, lub potwierdzić doktor powinien zlecić: prześwietlenie, USG, lub rezonans magnetyczny, oraz niezbędne badania z krwi (np. na czynnik reumatologiczny). Powyższe badania pozwolą potwierdzić, czy dane objawy związane są z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 

Dieta stosowana przy zapaleniu stawów

Bardzo ważne jest, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych do organizmu. Pomoże to szybciej zwalczyć zapalenie i poprawi nasze samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, że niektóre produkty mogą posiadać alergeny, na które jesteśmy uczuleni co może powodować infekcje i zwiększenie zapalenia.
Na pewno powinniśmy naszą dietę wzbogacić o ryby (np. makrela, łosoś, śledź, tuńczyk), mają one dużo wapnia, jodu i dobrze przyswajalnego białka. Istotna jest także w ich składzie obecność kwasów Omega-3, które usprawniają funkcjonowanie mózgu i serca, oraz poprawiają ruchomość stawów. Dodatkowo powinniśmy zadbać o solidną porcję warzyw (sałata, ogórek, buraki, seler, por, rośliny strączkowe, kiełki) i owoców (jagody, borówki, ciemne winogrona, żurawina). Dostarczają one mnóstwo witaminy C, która uczestniczy w wytwarzaniu w organizmie kolagenu i ma duży wpływ na kondycję stawów i ścięgien). Dodatkowym sprzymierzeńcem może być czosnek, zwany też naturalnym antybiotykiem. Do przyprawiania potraw warto dodać kurkumę, anyż, goździki i imbir, działają one przeciwzapalnie. Jak już wcześniej pisałem, istotne jest także dostarczanie kolagenu do organizmu, w tym celu warto spożywać wszelakie wyroby z galaretką (owocową, golonkę, nóżki w galarecie, ryby). Można zaopatrzyć się w produkty z naturalnym kolagenem w postaci tabletek, które są dostępne w aptece.
Robert Saj