Czy piaskowanie zębów jest szkodliwe?

W obecnych czasach dbamy o siebie w każdym możliwym aspekcie. Oprócz typowych zabiegów kosmetycznych chcemy także mieć nieskazitelny uśmiech. Jednym z zabiegów, które można wykonać by mieć jeszcze piękniejszy uśmiech jest piaskowanie. Co to takiego i czy jest bezpieczne? Zapraszam do lektury.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jest to usługa wykonywana w gabinecie stomatologicznym, polega na usunięciu przebarwień i osadów, czyli płytki nazębnej, powstałych od palenia tytoniu, oraz pokarmów i napoi, które spożywamy (kawa, herbata). Dentysta czyści zęby za pomocą specjalnego urządzenia (piaskarki), które przy pomocy drobnego proszku, sprężonego powietrza i wody usuwa wspomniane wcześniej osady. Warto dodać, że zabiegiem uzupełniającym do piaskowania jest skaling. Najczęściej te czynności są wykonywane podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Skaling usuwa twarde złogi kamienia nazębnego, a piaskowanie drobne osady i przebarwienia. Wykonanie tylko piaskowania spowodowałoby tylko wypolerowanie kamienia nazębnego. Natomiast zdecydowanie się tylko na skaling spowoduje istotnie, że zęby będą pozbawione twardych złogów, ale wąskie przestrzenie międzyzębowe nie zostaną wyczyszczone odpowiednio dokładnie.

Efekty piaskowania zębów

Zaznaczę na wstępie, że po takim zabiegu zęby nie będą śnieżnobiałe. Dla pełnego zadowolenia należy po skalingu i piaskowaniu udać się jeszcze na wybielanie. Jednak już po dwóch pierwszych zabiegach czuć różnicę, zęby są pozbawione osadów z kawy i palenia tytoniu więc naturalnie są trochę bielsze. Znika również chropowata powierzchnia, której nie doczyścilibyśmy nawet najlepszą szczoteczką. Naturalnie, więc czujemy się pewniejsi siebie i częściej się uśmiechamy.

Piaskowanie, a nadwrażliwość

Po tym zabiegu można odczuwać przejściową nadwrażliwość zębów, powinna ona ustąpić od 3 do max 24 godzin. Fluoryzacja lakierem fluorowym bezpośrednio po piaskowaniu w znacznym stopniu redukuje tę nadwrażliwość. Fluoryzacja przeciwdziała też próchnicy i powstawaniu płytki nazębnej. Nie stwierdzono przeciwwskazań dla osób, które na co dzień zmagają się z nadwrażliwością zębów.

Czy piaskowanie niszczy szkliwo?

Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Nie ma też szkodliwego wpływu na szkliwo i tkanki otaczające jeśli nie stosujemy go częściej niż raz na pół roku. Dodatkowo piaskowanie jest stosowane jako profilaktyka parodontozy. Jeśli nie będziemy go nadużywać zyskamy zdrowsze, mocniejsze i trochę bielsze zęby.

 

Robert Saj