Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech

kobieta opiekująca się seniorem

Wiele starszych osób i ich rodzin na terenie Niemiec decyduje się na wynajęcie wykwalifikowanej opiekunki, która będzie zajmować się samotnie mieszkającym staruszkiem lub małżeństwem, pomagać im w codziennych czynnościach, pielęgnować i zapewniać towarzystwo.  

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych 

Zakres pracy obejmuje najczęściej pilnowanie przyjmowania leków, pomoc w sprzątaniu, gotowaniu, zakupach, wychodzenie na wspólne spacery. Niekiedy koniecznością jest również wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego powodu w wielu przypadkach wskazane lub wymagane jest wykształcenie pielęgniarskie. 

 

Wymagane kwalifikacje 

Osoby chcące podjąć się pracy jako opiekunka osoby starszej, mogą udać się na specjalny kurs, organizowany w różnych miejsca w Polsce.  Będzie on swego rodzaju wprowadzeniem w podstawowe aspekty tego typu pracy. Dzięki niemu uzyskają wiedzę na temat niezbędnych formalności, których należy dopełnić przed wyjazdem, potencjalnego wynagrodzenia oraz zostaną rzetelnie przeszkolone w zakresie opieki nad osobą starszą.  

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech może okazać się zarówno wymagająca, jak i bardzo przyjemna, jednak wysokość wynagrodzenia najczęściej rekompensuje jej wszelkie, niekomfortowe aspekty. Osoba zatrudniająca się na tego typu stanowisku powinna wyróżniać się nie tylko odpowiednimi kwalifikacjami, ale i konkretnymi cechami osobowościowymi. Idealnego kandydata powinna charakteryzować cierpliwość, pozytywne usposobienie oraz wrażliwość. 

Niezależnie od tego, czy podejmujemy pracę w prywatnym domu, czy w domu opieki powinniśmy posługiwać się językiem niemieckim w stopniu co najmniej komunikatywnym. Musimy bowiem rozumieć, co mówi do nas osoba, którą się zajmujemy i potrafić jej odpowiedzieć. Wielu pracodawców od potencjalnego kandydata lub kandydatki wymaga także doświadczenia na podobnym stanowisku – osoby wykwalifikowane nie powinny mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. 

 

Warunki zatrudnienia  

Ofert pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech jest wiele i z pewnością wiele osób chętnie podejmie się emigracji, aby podreperować domowe finanse. Kwestia urlopów i powrotów do kraju na jakiś czas jest ustalana indywidualna zależnie od zlecenia. Agencje zapewniają zwykle zastępstwo na czas nieobecności. Niektórzy pracodawcy zapewniają także bezpłatne zakwaterowanie i pełne wyżywienie.