Problemy z zębem mądrości

stomatolog

Zęby mądrości mogą nam przysporzyć naprawdę dużo problemów. Częste bóle szczęki i głowy to najczęstsze objawy wyrzynania się zęba mądrości. Przeczytaj w jaki sposób można pozbyć się problemu zęba mądrości, a także czego należy oczekiwać w związku z zabiegiem usunięcia ósemki.

Mając mniej więcej 17-25 lat zazwyczaj już nie pamiętamy jakie to uczucie kiedy ząb nam rośnie, wtedy pojawia się ząb mądrości (lub ósemka) który chce nam o tym przypomnieć. Nazwa ząb mądrości bierze się z faktu, że gdy rośnie jesteśmy mądrzejsi… Niezbyt mądre.

Ósemek zazwyczaj mamy cztery, ale może się zdarzyć, że urosną nam tylko 2 lub 3 a rzadkich przypadkach więcej niż 4. Zęby mądrości to ostatnie zęby ze strony żuchwy i szczęki.

Rosnąca ósemka może sprawić ogromne bóle, a potem jak już w pełni wypruje się przez nasze usta, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że będzie trzeba ją wyrwać.

 

Wyrzynanie zęba mądrości.

Wyrzynanie zęba to ten stan kiedy ząb stopniowo rozrywa nasze dziąsła i zaczyna nam przeszkadzać jego obecność, potem staje się jeszcze gorzej ponieważ ciągle czujemy ciągły nieprzerywany ból. W trakcie wyżynania się zęba, cały rząd zębów trzonowych delikatnie się przesuwa, co wcale nie jest takim delikatnym uczuciem.

Jest wiele sposobów na złagodzenie tego bólu, zimne okłady, spożywanie tylko miękkich potraw, nie przeżuwanie jedzenia po stronie wyrzynającego zęba, a czasem nawet antybiotyki zalecane przez dentystów. Niektórych rzeczy jednak nie można uniknąć mimo bólu, tego bolącego zęba mądrości mimo wszystko trzeba nitkować, szczotkować i przepłukać specjalnym do tego płynem, we wszystkich poprzednio wymienionych czynnościach ząb może trochę krwawić i boleć jeszcze bardziej.

Zawsze dobrze się umówić na konsultację ze stomatologiem, który przeprowadzi diagnostykę rentgenowską i sprawdzi jakie zostaną podjęte dalsze działania. Czasem jest wymagane wyrwanie zęba przed jego całkowitym wyrośnięciem, a czasem ząb musi wyrosnąć, żeby się o tym przekonać.

 

Usuwanie chirurgiczne zęba mądrości.

Może się tak zdarzyć, że zęba będzie trzeba wyrwać. Jest wiele powodów dla których dentysta będzie musiał wyrwać naszego zęba, może on bardzo krzywo rosnąć co będzie nam przeszkadzało jak będziemy mieli zamknięte usta, może zderzać się z innymi zębami co przesunie wszystkie inne zęby i mogą znaleść się w nie wygodnej pozycji albo ząb może nawet być po prostu za duży na nasze usta.

Wyrwanie zęba wygląda tak, że jesteśmy znieczulani, stomatolog robi małe cieńcie w okół zęba i wtedy przechodzi do wyciągnięcia zęba. Proces nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Na miejscu wyciągniętego zęba pozostaje dość duża dziura którą dentysta potem zszywa. Gojenie się ran w jamie ustnej przebiega z środka do zewnątrz więc nie grozi żadne niebezpieczeństwo związane z zakażeniem. Po operacji zalecana jest zawsze przez dentystę stała dawka leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przez około tydzień a potem udanie się do kontroli. W ciągu tego tygodnia można też przykładać do policzka zimne kompresy, lub ssać kostkę lodu w celu zmniejszenia bólu. Często zabrania się wtedy picia alkoholu, palenia tytoniu i spożywania napojów kofeinowych takie jak kawa czy energetyki.

Taka chirurgia szczękowa może brzmieć i wyglądać strasznie, ale w doświadczonych rękach i odpowiedniej dawce znieczulenia możemy z tego wyjść cali.

 

Alvaro Soares