Przyczyny, rodzaje i objawy migreny

Migrena jest jedną z chorób układu nerwowego, dokuczających wielu osobom niezależnie od wieku. Często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny migreny i jak można sobie z nią sobie poradzić? Poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania.

Przyczyny migreny

Migrenowy ból głowy jest typowym objawem migreny. Mimo iż ta przewlekła choroba powszechnie występuje w społeczeństwie, to przyczyny jej występowania nie są dokładnie znane. Z obserwacji osób dotkniętych migreną wyróżniono tzw. “wywoływacze”. Nie są to bezpośrednie przyczyny choroby, ale bodźce, które mogą wywołać ból głowy. Do czynników mogących przyczynić się do ataku migreny należą:

 • zły sen
 • stres
 • niewłaściwa dieta
 • pogoda
 • czynniki zdrowotne, tj. zmiany hormonalne (menstruacja, ciąża), niedokrwistość, wysokie ciśnienie tętnicze, przemęczenie organizmu
 • czynniki zewnętrzne, tj. hałas, światło, silne zapachy, zmiana rutyny, podróże
 • farmaceutyki, tj, niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki obniżające ciśnienie, antykoncepcja hormonalna

Rodzaje migreny

Ataki migreny występują pod różnymi postaciami. Najbardziej podstawowe rodzaje migreny to migrena klasyczną (migrena z aurą) i migrena zwykła (migrena bez aury). Występują one najczęściej wśród osób cierpiących na tę chorobę. Jednak jest wiele innych typów migreny, które są spotykane w mniejszej skali, ale są równie dokuczliwe jak wymienione wcześniej bóle głowy. Migrena oczna, migrena brzuszna, migrena podstawna, migrena z porażeniem połowicznym to tylko niektóre spośród występujących zaburzeń układu nerwowego.

Objawy migreny

Objawy migreny są różne, w zależności od jej rodzaju. Przestawiamy cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów migreny:

 • migrena klasyczna (migrena z aurą) – charakteryzuje się zaburzeniami widzenia. Często jej atak poprzedzony jest nieprawidłowościami widzenia, takimi jak pojawianie się mroczków przez oczami, zygzakowatych linii i zaniku bocznego pola widzenia.
 • migrena zwykła (bez aury) – charakteryzuje się napadami długotrwałego (wielogodzinnego) bólu głowy. Ból ten może być także pulsujący i objawiać się tylko z jednej strony głowy. Ponadto, atakowi migreny mogą towarzyszyć nudności i wymioty.
 • migrena oczna (siatkówkowa) – trwa stosunkowo krótko (około godziny), jednak objawia się intensywnym bólem głowy, który powoduje tymczasowe zaburzenia widzenia, częściowe lub całkowite.
 • migrena brzuszna – dotyka dzieci, szczególnie dziewczynki, w wieku od 3 do 15 lat i charakteryzuje się mocnym bólem brzucha w okolicach pępka, utrzymującym się przez około godzinę.
 • migrena podstawna – objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, a nawet dezorientacją.
 • migrena z porażeniem połowicznym – jest bardzo uciążliwy ze względu na połowiczną utratę czuciowo-ruchową.

Jak leczyć migrenę domowymi sposobami?

Choć migrena powinna być leczona pod kontrolą lekarza, to można zastosować domowe kuracje, które mogą zniwelować jej ból.
Powszechnie stosowane jest leczenie przeciwbólowe lekami dostępnymi bez recepty. Jest ono stosunkowo skuteczne przy łagodnych bólach migrenowych. Jeżeli odczuwalna jest drażliwość na czynniki zewnętrze, np. hałas i światło, należy położyć się w pomieszczeniu, które pozwoli na wyciszenie i odprężenie. Warto zastosować także okłady lub wziąć relaksujący prysznic.

Leczenie migreny domowymi sposobami nie zawsze jest skuteczne, jednak często może przynieść pozytywne rezultaty.

 

Magdalena Jaworska