Jak dbać o stawy podczas biegania?

jogging

U amatorów i zawodowców – na drodze wszystkich biegaczy może pojawić się kontuzja. Aby do niej nie doszło, konieczna jest odpowiednie przygotowanie naszych stawów do wysiłku fizycznego.

Czy bieganie obciąża kolana?

Zadbanie o stawy kończyn dolnych pozwoli nam czerpać przyjemność z biegania. Bieganie w największym stopniu angażuje stawy kończyn dolnych, a jednym z najbardziej obciążanych miejsc są kolana. Dzieje się tak dlatego, że m.in. po intensywnym treningu, długi czas spędzamy w pozycji siedzącej. Można zastosować dodatkowe ćwiczenia wzmacniające stawy. Jednak, gdy w kolanie zaczyna pojawiać się ból, konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty bądź lekarza.

Jak biegać żeby nie obciążać kolan?

Warto pamiętać, aby odpowiednio dawkować treningi w miarę indywidualnych możliwości. Kluczowe dla wyeliminowania obciążenia kolan są ćwiczenia rozciągające, które wykonuje się zarówno przed i po bieganiu. Żeby jeszcze bardziej przygotować nasze kolana, należy unikać niewygodnego obuwia. Zbyt duża waga biegacza to zbyt duży nacisk na podłoże, na czym po drodze może ucierpieć kolano. W takim wypadku, wskazane są marszobiegi.

Ćwiczenia na stawy kolanowe

Ćwiczenia te wzmacniają mięśnie podtrzymujące stawy kolanowe, dzięki czemu zadbamy o ich odpowiednią kondycję.

Przykładowe ćwiczenia n stawy kolanowe:

  • Ćwiczenie 1.

Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Rozłóż stopy na szerokość bioder, ramiona wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na uniesieniu bioder tak wysoko, aż uda i tułów utworzą linię prostą. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund.

  • Ćwiczenie 2.

Wykonaj klęk podparty. Plecy proste, ramiona wyprostowane a ręce oparte o podłoże a głowa ma stanowić przedłużenie linii kręgosłupa. Przeciągnij prawą nogę w bok, nie prostując kolana. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund.

  • Ćwiczenie 3.

To ćwiczenie wykonaj w pozycji siedzącej. Potrzebna będzie do niego poduszka. Usiądź na piętach a poduszkę umieść pod pośladkami. Pamiętaj o zachowaniu prostych pleców. Oprzyj ręce o podłoże i wykonaj klęk podparty, przenosząc ciężar ciała na wyprostowane ramiona.

 

Monika Dańczyszyn