Stomatologia estetyczna

usta

Nie tylko zgrabna sylwetka i ładna twarz są atrybutami osób atrakcyjnych fizycznie. Niezmiernie ważnym elementem wyglądu jest również uśmiech. Białe, równe, zadbane zęby to warunek konieczny, aby móc nim zachwycać. Codzienna pielęgnacja często jednak nie wystarczy by pochwalić się idealnym uzębieniem. Coraz więcej osób, by zatrzymać naturalny proces żółknięcia i niszczenia zębów korzysta z pomocy specjalistów zajmujących się stomatologią estetyczną. Czym jest ta dziedzina i jakie zabiegi oferuje?

Na czym polega stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to obecnie najszybciej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Obejmuje szereg zabiegów, które mają poprawić estetykę zębów, dziąseł, a nawet  warg, co w efekcie może doprowadzić do poprawy ogólnego wizerunku twarzy. Są to  zarówno jednorazowe, drobne korekty, jak i wieloetapowe, skomplikowane zabiegi, których celem jest diametralna zmiana wyglądu uzębienia.

 

Zabiegi stomatologii estetycznej

Do zabiegów stomatologii estetycznej zalicza się:

  • Wybielanie zębów –jest to najczęściej przeprowadzany zabieg stomatologii estetycznej. Obecnie istnieje możliwość wybielenia nawet o kilka tonów, co stanowi ratunek szczególnie dla tych, których zęby pożółkły od picia nadmiaru kawy i herbaty, a także przez palenie papierosów. Najczęściej zabieg ten polega na nałożeniu na zęby  preparatu wybielającego i utrwalenie go światłem specjalnej lampy.
  • Nakładanie licówek – czyli cienkich płatków, wykonanych z reguły z kompozytu porcelanowego. Mocowane są na przedniej stronie zęba, który uprzednio powinien zostać oszlifowany w celu zmniejszenia jego objętości. Wybór kształtu i rodzaju licówki zależy głównie od warunków zgryzowych pacjenta. Ci, którzy mają je nienaganne mogą dłużej cieszyć się piękniejszym uśmiechem. Licówki założone mogą zostać jedynie na zdrowe zęby, dlatego zabieg niejednokrotnie poprzedzany jest konsultacjami ze specjalistą.
  • Konturing – ma na celu poprawę kształtu zębów. Przewidziany jest dla pacjentów, którzy mają je uszkodzone, nierówne bądź pęknięte. Jest to drobny, jednoetapowy zabieg, który nie prowadzi do osłabienia zębów.
  • Korony – są to najczęściej metalowe lub metalowo – porcelanowe nakładki, które rekonstruują uszkodzoną lub ukruszoną część zęba. Można dobrać koronę zakrywającą całą jego powierzchnie lub niewielki fragment. Prawidłowo wykonana i dostosowana może przetrwać nawet kilkanaście lat.
  • Implanty – stanowią rozwiązanie dla osób, które straciły swoje zęby lub mają je w znacznym stopniu zniszczone np. próchnicą. Zabieg ten wiąże się z rekonstrukcją korzenia, a także wstawieniem sztucznej korony – stałej lub wymiennej.
  • Zakładanie aparatów ortodontycznych– również należy do działki stomatologii estetycznej. Ma na celu poprawę zgryzu przez wywieranie stałego nacisku na zęby w celu odpowiedniego ich przesunięcia oraz zmiany kształtu zębodołów. Zabiegowi temu mogą się poddać zarówno dorośli jak i dla dzieci.
  • Naprawa stanu dziąseł – zbyt widoczne lub niekształtne dziąsła można skorygować dzięki zabiegom chirurgicznym. Również cofanie się dziąseł, które skutkuje odsłonięciem korzenia zęba można wyleczyć za pomocą stomatologii estetycznej przez przeszczep tkanki miękkiej.

 

Profesjonalny stomatolog może również zaproponować inne zabiegi, jak: wstawianie protez zastępujących zęby i okalające je tkanki, bonding, czyli pokrycie zębów cienką kompozytową warstwą poprawiającą ich kształt i kolor lub mosty – stałe protezy częściowe, które przytwierdzone są wewnętrznej części sąsiednich zębów.

 

Współcześnie  zabiegi stomatologii estetycznej nie są przewidziane jedynie dla celebrytów z pierwszych stron gazet. Na ten rodzaj usług pozwolić może sobie coraz więcej osób, gdyż stają się one coraz tańsze i bardziej dostępne.

 

Agnieszka Kujawa