Uczulenie na pyłki

Pylące trawy i pyłki

Na całym świecie, miliony ludzi chorują na alergię. Niestety ta liczba z roku na rok się powiększa. Jak powstaje alergia i jakie niesie ze sobą objawy? Czy jest jakiś sposób, aby skutecznie z nią walczyć?

Skąd się bierze alergia?

Większość ludzi w dzisiejszych czasach cierpi na tzw. alergię wziewną. Powodują ją pyłki traw, pyłki drzew, roztocza kurzu znajdującego się w domu, pleśń oraz sierść zwierzęca. Alergeny wytwarzane są przez rośliny w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pyłki najsilniej wydzielane są w okresie wakacyjnym, czyli w czerwcu i lipcu. Samo występowanie alergii spowodowane jest tym, że wiosną na drzewach i roślinach pojawiają się małe kwiaty. To ich pręciki odpowiedzialne są za wydzielanie i unoszenie się w powietrzu pyłków. Alergia wziewna w naszym kraju, w głównej mierze spowodowana jest przez trawy, które winne są wywołaniem objawów u ponad połowy alergików. Alergia na pyłki drzew nie występuje tak często jak wcześniej wymieniona alergia na pyłki traw ale jej objawy występują najwcześniej.

Objawy alergii wziewnej

Alergię wziewną niekiedy nazywa się gorączką sienną. Do jej najczęściej występujących objawów zalicza się :

  • Katar- jest głównym symptomem alergii wziewnej. Występuje jako bardzo obfita wydzielina z nosa. Najczęściej towarzyszy mu odczucie zatkanego nosa oraz nadmierne i trudne do opanowania kichanie.
  • Zapalenie spojówek- je zaczerwienione oczy, pieczenie, opuchlizna oraz silne łzawienie.
  • Kaszel- alergików zazwyczaj charakteryzuje suchy i męczący kaszel, który najbardziej nasila się rano oraz w nocy.
  • Gorączka- u niektórych osób, temperatura ciała może podnieść się nawet do 39°C.
  • Biegunka i bóle brzucha.
  • Alergia pokarmowa- może występować przy skrzyżowaniu alergii na pyłki drzew oraz niektóre pokarmy.

Jak radzić sobie z alergią?

W przypadku, gdy podejrzenie alergii zostanie zweryfikowane odpowiednimi badaniami, można podjąć odpowiednie kroki w celu zminimalizowania skutków jej występowania. Jednym ze sposobów są leki antyhistaminowe odpowiedzialne za blokowanie wydzielania histaminy, która wpływa na reakcję alergiczną. Powinno się je stosować z kilkudniowym wyprzedzeniem występującego okresu pylenia. Wychodząc na zewnątrz należy zaopatrzyć się w specjalny preparat składający się z soli fizjologicznej lub morskiej. Płukanie nim nosa doprowadzi do oczyszczenia śluzówki, a także załagodzi powstały obrzęk. Sól fizjologiczną można również wykorzystać do płukania spojówek oczu w celu ich nawilżenia. Od kwietnia do połowy maja występuje okres pylenia brzozy. Pyłek z tych drzew przedostaje się przez okna i może osadzać się wraz z kurzem domowy. W celu jego pozbycia można zainstalować specjalny oczyszczacz powietrza zawierający filtr przeciwpyłowy.

Niestety, nie jest możliwe wyeliminowanie alergenów ze środowiska, jesteśmy jednak w stanie zminimalizować ich negatywne skutki.