Urazy stawu łokciowego

Nasze stawy narażone są na uszkodzenia nie tylko podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, ale także  w trakcie wykonywania codziennych czynności. Najczęściej spotykane są dolegliwości w obrębie stawu skokowego, kolanowego a także łokciowego. Szczególnie  często spotykane są urazy tego ostatniego.  Staw łokciowy nadwyrężamy pisząc na komputerze, podczas prac manualnych, robót domowych, a także w trakcie uprawiania sportu – głównie gry w tenisa.

Na czym polega zapalenie stawu łokciowego?

 

Jedną z częstych dolegliwości w obrębie stawu łokciowego jest jego  zapalenie.

Torebka maziowa która go otacza jest bardzo podatna na mikrourazy, do których może dojść podczas nadwyrężania stawu w czasie pracy zawodowej, domowych czynności lub uprawiania sportu. Schodzące się powierzchnie stawowe podczas ruchu powodują ubytek fragmentu torebki stawowej. W wyniku tego następuje podrażnienie tej części stawu co powoduje uciążliwy ból.   Jego przyczynami mogą być także zakażenia lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu metabolicznego lub immunologicznego.

 

Jak leczyć urazy stawu łokciowego?

Droga do wyleczenia mechanicznego urazu stawu, czyli złamania lub zwichnięcia wydaje się być prosta. Pacjent kieruje się na ostry dyżur, po czym zakwalifikowany dzięki diagnozie na unieruchomienie lub zabieg chirurgiczny czeka, aż uszkodzony staw odzyska sprawność. Najczęściej, ze względu na długotrwałe uniemożliwienie ruchu w jego obrębie pacjentowi zaleca się kilkutygodniową  rehabilitację.

Inaczej jest w przypadku dolegliwości, które nie są wynikiem złamania lub zwichnięcia. Należy wówczas  wykonać pogłębione badania diagnostyczne, bo przyczyna może nie być tak oczywista, jak w  wyżej opisanych przypadkach. Sposoby na wyleczenie tej grupy dolegliwości w obrębie stawu to:

  • Zabiegi fizykoterapeutyczne – czyli stosowanie pola magnetycznego, ultradźwięków, laseroterapii czy krioterapii głównie w przypadku ostrego stanu. Zabiegi te mają za zadanie uśmierzyć ból oraz działać przeciwzapalnie.
  • Zastrzyk z kortykosteroidu lub leku miejscowo znieczulającego – stosuje się go w celu złagodzenia zapalenia i zmniejszenia bólu. Czasem niezbędne jest wykonanie zastrzyku usuwającego płyn z łokcia. Po takim zabiegu należy na jakieś czas unieruchomić łokieć, by uniknąć poczucia dyskomfortu.
  • Kinesiotaping – zabieg mający na celu działanie odciążające, stabilizujące, a także sensoryczne. Polega na oklejeniu chorego stawu specjalnymi, elastycznymi, przepuszczającymi powietrze
  • Podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,  a kompleksowego suplementu diety, zawierającego  kwas hialuronowy i siarczan chondroityny. Ich zadaniem jest uśmierzenie bólu,  odbudowa chrząstki stawowej oraz  powstrzymanie jej dalszego niszczenia.
  • Stosowanie opaski uciskowej– jej zadaniem jest odciążenie stawu a także uśmierzenie bólu. Zaleca się ją szczególnie w stanach ostrych.
  • Ćwiczenia lecznicze – czyli delikatna stymulacja nerwowo – mięśniowa oraz ćwiczenia rozciągające. Ich celem jest uelastycznienie tkanki miękkiej, a także wzmocnienie mięśni stawu. Należy wykonywać je systematycznie, pod okiem terapeuty. Szczególnie zalecane są w początkowej fazie choroby.
  • Terapia manualna – dzięki ćwiczeniom manipulacyjnym i technikom mobilizacji może dojść do wycofania się procesu zapalnego i zmniejszenia dolegliwości bólowych, co skutkuje poprawą ruchomości w jego obrębie.

 

Agnieszka Kujawa